خدمات ما

ارائه خدمات حقوقی به جامعه پزشکی کشور

تنظیم قراردادهای پزشکی

قراردادهای پزشکی و سلامت

قرارداد بخش مهمی از ارائه خدمات سلامت است. طبق روال کنونی بسیاری از موارد درمانی نیاز به عقد قرارداد ندارد اما در برخی از خدمات برای جلوگیری از شکایات بعدی نیاز به عقد قرارداد است. از طرف دیگر رضایت آگاهانه بخش مهم و جدا نشدنی درمان است و از بسیاری از شکایات و دعاوی بعدی جلوگیری می نماید. تنظیم قراردادهای درمانی و رضایت نامه های آگاهانه کاری است چند تخصصی که در سایه همکاری بین متخصصین اخلاق پزشکی، حقوقدانان مسلط به حقوق پزشکی و پزشکان میسر می گردد. خدمات مرکز در این راستا:

– تنظیم و نگارش قراردادهای پزشکی و خدمات درمانی برای مراکز درمانی، بیمارستانها، پزشکان متخصص و نهادهای بیمه ای.

– تنظیم رضایت نامه های درمانی و پژوهشی و برائت نامه بنا به درخواست مراکز درمانی و یا پزشکان.

– طرح دعاوی و یا پاسخ در برابر دعاوی مطروحه در مورد قراردادهای تنظیم شده.

– ویرایش مجدد و روزآمد کردن قراردادها با در نظر گرفتن تغییر قوانین و مقررات و همچنین تهیه دستورالعملهای جدید.

آموزش حقوق و اخلاق پزشکی

آموزش حقوق و اخلاق پزشکی برای موسسات درمانی، دانشگاهها و مراکز آموزشی و مراکز پژوهشی

آموزش در زمینه اخلاق و حقوق پزشکی جزئ جدا نشدنی آموزش ضمن خدمت هر مرکز درمانی از پزشک تا حتی نگهبان و خدمه مجموعه است.  همچنین مراکز پژوهشی و دانشگاهها بیش از پیش نیازمند این آموزشها هستند. همچنین اعضای کمیته های اخلاق سازمانی و دانشگاهی نیازمند روزآمد کردن اطلاعات خود در زمینه اخلاق در پژوهش می باشند. این مرکز با داشتن اعضای هیئت علمی قوی در زمینه حقوق و اخلاق پزشکی آماده ارائه خدمات زیر بر حسب نیاز است:

– برگزاری دوره های بازآموزی ویژه اخلاق و حقوق پزشکی

– برگزاری نشست های تخصصی بین المللی برای ارائه مسائل حقوقی و اخلاقی پزشکی در ایران و ارائه راه حلهای ویژه این کشور به دنیا

– برگزاری کارگاهها و سمینارهای مجازی (online) در سطح ملی و بین المللی در سطوح مختلف تخصصی حقوق و اخلاق و فقه پزشکی

– برگزاری جلسات ویژه و پانلهای تخصصی حقوق و اخلاق پزشکی در کنگره ها و سمینارها و نشست های علمی

– برگزاری کارگاههای حقوق و اخلاق پزشکی

– برگزاری سمپوزیومها و کنفرانسهای فقه، حقوق و اخلاق برای مراکز بر حسب موضوع مورد علاقه آنها

– برگزاری کارگاهها و دوره های اخلاق در پژوهش

– مشاوره در زمینه کمیته های اخلاق بیمارستانی و کمیته های اخلاق در پژوهش

– مشارکت در برگزاری و تربیت دانشجو در رشته های اخلاق زیستی و حقوق پزشکی و رشته های مشابه

– برگزاری دوره های آموزشی برای آشنایی فقها و قضات و وکلا با مباحث جدید علم پزشکی، حقوق، فقه و اخلاق پزشکی

– بر عهده گرفتن راهنمایی و یا مشاوره تز ها و پایان نامه های در حوزه فقه،  حقوق و اخلاق پزشکی

دفاع از پزشکان و مراکز درمانی

دفاع از پزشکان و مراکز درمانی در دعاوی حقوق پزشکی

دفاع و طرح دعواهای درمانی و پزشکی کاری بسیار پیچیده بوده و نیازمند افراد زبده در زمینه حقوق و پزشکی و همکاری بین رشته ای بوده و نیاز به پی گیری از کانال صحیح خود دارد. مرکز با داشتن حقوقدانان و پزشکان و متخصصین اخلاق پزشکی آماده ارائه خدمات حقوقی به شرح زیر است:

– ارائه خدمات مشاوره ای در دعاوی حقوق پزشکی به طرفین دعوا: اعم از سازمانها، نهادهای دولتی، خصوصی و پزشکان مشاوره های حقوقی، اخلاقی و یا فقهی

– بر عهده گرفتن وکالت اشخاص در دعاوی مربوط به امور پزشکی شامل جرائم، دیات، مسئولیت مدنی و انتظامی و دعاوی حقوقی در محاکم دادگستری و مراجع صنفی اعم از اقامه دعوا و یا دفاع از آن در قالب موسسه حقوقی و وکالتی

– تنظیم لایحه و دادخواست بر حسب نیاز

– اقامه دعوا در صورت تضییع شدن حقوق هر یک از افراد دخیل در پروسه درمانی

داوری سازمانی

انجام داوری سازمانی در زمینه اختلافات ، دعاوی و قرارداد های حقوق پزشکی

این مرکز با تخصص خود در زمینه حقوق و اخلاق پزشکی و همچنین سابقه طولانی در حل مسائل فقهی و حقوقی می تواند مرجع حل اختلاف برای قراردادها و تفاهم نامه های دولتی و خصوصی قرار گیرد.

داوری علمی

داوری علمی برای مجلات علمی پژوهشی، تخصصی و ترویجی در زمینه حقوق، فقه و اخلاق پزشکی

داوری مقالات بین رشته ای نیاز به جمع علمی بین رشته ای دارد . مقالات حقوق پزشکی یا اخلاق پزشکی از آنجایی که ماهیت علوم انسانی داشته و در رشته بیولوژی و پزشکی هستند نیاز به داوری بین رشته ای دارند که در عهده جمع حاضر است.

مرکز می تواند داور در اختیار مجله بگذارد، تک مقاله داوری کند و یا داوری کلیه مقالات فقهی، حقوقی و اخلاقی مجله را به عهده بگیرد.

در حال حاضر مجلات ذیل با این مرکز کار می کنند:

International Journal of Fertility and Sterility, Cell Journal, Iranian Journal of Medical Ethics, International Journal of Reproductive Medicine

تدوین دستورالعمل و آئین نامه

تدوین دستورالعمل و آئین نامه

مراکز درمانی برای انجام فعالیتهای درمانی خود نیاز به پروتکلهایی دارند که از نظر حقوق و اخلاق و حتی فقه ممیزی شده باشد و نیز ممکن است رضایت نامه های درمانی و یا پژوهشی نیاز داشته باشند که توسط متخصصین تنظیم شده و قابلیت دفاع داشته باشد. این جمع آماده ارائه این خدمت به مراکز درمانی میباشد.

تدوین پیشنویس قانون

تدوین پیش نویس قوانین بر حسب تقاضا در مواردی از مسائل حقوقی و اخلاقی پزشکی که مسکوت است.

قوانین هر مملکتی با پیشرفت علمی و صنعتی آن مملکت نیاز به باز نگری دارد. این مطلب شامل مسائل پزشکی و بیولوژی نیز هست که دائم و با سرعت زیاد در حال پیشرفت است. دست اندازی به سلولها و ژنها و امکان ایجاد تغییرات در ژنتیک، درمانهایی باروری با دخالت شخص سوم، درمانهای با ریسک بالا، تصمیم گیری در رابطه با کما، مرگ مغزی و پیوند اعضا شاید روزگاری مطرح نبود اما اکنون مسئله روز است و نیاز به قانونگذاری دارد. تدوین پیش نویس قوانین نیاز به جمعی از افراد دارد که متخصص حقوق، اخلاق پزشکی، بیولوژی و رشته های مختلف پزشکی است که در این مرکز براحتی در موضوعات مختلف پزشکی امکان تهیه پیش نویس موجود است.